Loading...
Giriş Yap Hesap Oluştur

Çağrı Merkezi / 0212 853 23 30

2018 YILI GELİR BEYANLARI HAKKINDA

Anasayfa Yazılar 2018 YILI GELİR BEYANLARI HAKKINDA
Sevdiklerinizle Paylaşın

2018 YILI GELİR BEYANLARI HAKKINDA

2018 YILI GELİR BEYANLARI HAKKINDA

2018 yılı beyan sınırları, indirim ve istisna tutarları

Kira geliri istisna tutarı

2018 yılında elde edilecek konut kira gelirlerinin 4 bin 400 lirası gelir vergisinden müstesna. 2017 yılı gelirleri için bu tutar 3 bin 900 lira idi. Bu tutarı geçmeyen konut kira gelirlerinin beyan edilmesi gerekmiyor. Kira gelirinin bu tutarı geçmesi halinde ise bu kısım gelir vergisinden istisna. İstisna tutarının üzerinde gelir elde edilmesine rağmen beyan edilmemesi veya eksik beyan edilmesi durumunda, istisnadan yararlanma hakkı ortadan kalkıyor.

Taşınmaz alım satım kazançlarında istisna

Gelir Vergisi Kanunu’na göre, satın alma tarihinden itibaren beş yıl içinde yapılan taşınmaz satışından elde edilen kazançlar gelir vergisine tabi. 2018 yılında taşınmaz mal satışından elde edilen kazançların 12 bin liralık kısmı gelir vergisinden istisna. Bu tutar 2017 yılında elde edilen kazançlar için 11 bin lira idi.

2018 YILI GELİR BEYANLARI HAKKINDA

Sadece İşyeri Kira Geliri Elde Edenler Hangi Durumlarda Beyanname Verirler ?

Vergi kesintisine (tevkifata) tabi işyeri kira gelirleri elde edenler, kira gelirlerinin brüt tutarı 2017 yılı için beyanname verme sınırı olan 30.000 TL’yi aşması halinde beyanname verirler.

Vergi kesintisine tabi olmayan işyerlerinden kira geliri elde edenler ise 2017 yılı için beyanname verme sınırı olan 1.600 TL’yi aşması halinde beyanname verirler.

İşyeri İle Birlikte Mesken Kira Geliri Elde Edenler Hangi Durumlarda Beyanname Verirler ?

İşyeriyle birlikte mesken kira geliri de elde edilmesi halinde mesken kira gelirinin 3.900 TL istisna tutarı düşüldükten sonraki kalan tutarı ile işyeri kira geliri toplamının brüt tutarının 30.000 TL yi aşması halinde mükellefler hem işyeri hem de mesken kira gelirini beyan etmek zorundadır. Cem Radış/İHA Mesken kira geliri eğer 3.900 TL tutarının altında ise toplamaya dahil edilmez.

Bir Meskene Birden Fazla Kişinin Ortak Olması Halinde Beyanname Nasıl Verilir?

Şahıslardan her biri sadece kendi hissesine karşılık gelen kira gelirini beyan etmesi gerekir.

Kira Geliri Elde Ettiği Halde Beyanname Verilmez Veya Eksik Beyan Edilirse Ne Olur ?

Meskenlerde elde edilen kira gelirleri beyan edilmez veya eksik beyan edilirse, 2017 yılı için 3.900 TL’lik istisnadan yararlanılamaz. Ancak idarece herhangi bir tespit yapılmadan önce, süresinde beyan etmedikleri veya süresinde verdikleri beyannamede yer almayan konut kirası gelirlerini, kendiliklerinden, süresinden sonra verecekleri beyanname ile beyan edenler söz konusu istisnadan yararlanabilirler. Kira gelirinin beyan edilmediğinin veya eksik beyan edildiğinin vergi dairesince tespit edilmesi halinde, vergi dairesi tarafından cezalı tarhiyat yapılır.

AŞAGIDAKİ LİNKE TIKLAYARAK BEYAN VEREBİLİRSİNİZ.

 

https://intvd.gib.gov.tr/hazirbeyan/

 

Hemen ücretsiz ilan verin, kısa sürede alıcı bulun.

Ücretsiz İlan Ver!

Hemen
İlan Başvurunuzu
Yapın.

Danışmanlarımız
Başvurunuzu
İncelesin.

İlanınız
Tüm Ağımızda
Ücretsiz Yayınlansın!

İlanlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! 0212 853 23 30

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.